Kamp Yemekleri

Kamp Ateşinde Patates Bohçaları

Kamp ateşinde patatesten daha klasik bir şey var mı? İşte size lezzetli bir ateşte patates tarifi.

Şefin notu: Bu basit ve kampçı dostu tarif size harika bir bir sarmısak ve baharat kokusu sunacak. Ancak unutmamanız gereken nokta, folyoların üstünü patatesler piştikten sonra açarken dikkatli olmanız gerektiği, zira çok sıcak bir buhar çıkışı olacak, yüzünüze – gözünüze gelmesin 😉

Malzemeler:

  • 10-15 adet küçük boy taze patates (ikiye bölün)
  • 3 çorba kaşığı tuz
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 6 diş ayıklanmış sarımsak
  • 1 çay kaşığı doğranmış taze kekik
  • 1/2 çay kaşığı iyice doğranmış biberiye

Yapılışı:

  1. Patatesleri geniş bir tencereye koyun. Tuz ve patatesleri 1 parmak geçecek kadar su ekleyin. Ateşin üstünde kaynayana kadar tutun. Kaynadıktan sonra kamp ateşinizin daha az sıcak olan bir kısmına tencerenizi çekip 10 dakika daha kısık ateşte kaynatın. Daha sora tencerenin suyunu boşaltın. Kalan malzemeleri de (sarımsaklar hariç)) patateslerin üzerine ekleyip karıştırın.
  2. Alüminyum folyolarınızı kare şeklinde kesin. Her bir kareye (kişi başı ne kadar yiyecekse) patatesleri pay edin. Her bir patates yığınının üzerine birer diş sarımsak ekleyin. Kare folyoları büzerek ağızlarını kapatın.
  3. Harlı bir ateş oluşturun. Patates bohçalarınızı bir ızgaraya dizip ateşin üzerine koyun. Ara sıra çevirerek 15 dakika daha pişirin.
  4. Bohçaları tabaklara servis edin. folyo bohçalarda biriken buharı çatalla delerek salın ve bohçalarıızı dikkatlice açın.

Afiyet olsun 🙂

 

Bugün 1, toplam 3.840 defa okundu.
avatar

Kamp Keyfi

Kamp Keyfi’nde öncelikli amacımız kampçılık ve doğada yaşam konularında bilgi, beceri edinme ve önerilerimizle okurlarımıza aradıkları ve ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir noktada vermektir.

Okurlarımızın da Kamp ve gezilerinde bizim kadar keyif almaları için bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak, önerilerde bulunmak ve sorularınızı yanıtlayan açıklayıcı yazılar hazırlamaksa bir diğer amacımız.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın