Kamplar

Şahinler Tabiat Parkına Dönüş (2018)

Uzun zamandır kamp yapamamaktan yakınıyorduk. Nihayet bir fırsatını bulduk ve yola koyulduk. İki sene önce kamp yaptığımız ve çok keyif aldığımız Şahinler Tabiat Parkına bir uğrayalım dedik. Geçen iki senede değişen şeyleri görmek istedik. Fakat genelde hep daha olumsuz durumlarla karşılaştığımız için biraz tedirgindik.

Oymak beyimiz Altuğ ve ben 21 Nisan sabahı AŞTİ’de buluştuk. Kızılcahamam istikametinde yola çıktık. Önceki serüvenimizde arabamız, sabahın erken bir saatinde bizi yarı yolda bırakmış olmanın üzüntüsüyle gücendirmemek için bu sefer hiçbir problem çıkarmadı. Bahtiyar olduk.

Kızılcahamam içinde yiyecek ihtiyacımızı aldıktan sonra Saat 10:30 gibi Şahinler’e vardık. Tabiat parkının girişindeki gölet yine tüm sakinliği ve güzelliğiyle bizi selamladı. Fakat ikimizde iştahlı adamlar olduğumuzdan ve Kızılcahamam’da kampta yenebilecek ne varsa bulup almakla uğraşmaktan geç kalmıştık. Eski yerimiz çoktan kapılmıştı. Nostalji, midemizin gurultusuna yenik düşmüştü. Tabiat parkının içerisinde bizim dışımızda büyük bir kamp ekibinin ve bir üniversitemizin izci grubunun da kampı vardı. Biz de sohbet etmek gayesiyle iki ekibin arasındaki bölgeye kurduk çadırlarımızı.

OBUR ADAM KABİLESİ

İki kişilik kabile mi olur demeyin. Yanımızdaki kalabalık izci ekibi salçalı makarnaya talim ederken biz Altuğ’un usta aşçılık becerisinin ürünü bir orduya yetecek kadar malzemeyi yiyip içtik. Neyse ki yediklerimizi yakmak için bize yürüyüş yapma imkânı sunan çok güzel bir tabiat ve bol zamanımız vardı. Hem doğayı keşfetmek hem de gece için odun toplamak amacıyla doğa yürüyüşüne çıktık. Dikkatinizi çekmek isterim; odun kesmek değil, toplamak. Yaş dalları kesmek yerine ormancıların bu amaçla ölü ya da hastalıklı olması sebebiyle kesip ayırdıkları odunları toplamayı tercih ettik.

TABİAT PARKI

Geçen iki yıl içinde tabiat parkı, başka yerlerdeki kamplarımızda karşılaştığımız birçok olumsuz ve üzücü durumun tersine güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş ve yeni park görevlisi Mustafa ağabey sayesinde korunmayı başarmış. Şahinler, sosyal medya üzerinden kendisini tanıtmaya başlamış ama bunu Mustafa ağabey usulüne uygun yapıyor olduğundan hiçbir zaman tekinsiz kişilerin akınına uğramıyor. Zaten kamp yapabilmek için öncelikle sosyal medya üzerinden ya da telefonla irtibata geçip izin almanız gerekiyor. Bu konuda Mustafa ağabey çok titiz davranıyor ki tabiat parkı böylelikle çocuklarıyla kamp yapmak isteyen ailelerin rağbet ettiği, güvenli bir yer haline geliyor.

Kamp ateşi birçok kampçı için vazgeçilmez olmakla birlikte kalabalık kamp grupları söz konusu olduğunda kontrolü zor ve tehlikeli bir hal alıyor. Bu sebeple yakın zamanda ateş yakmak isteyenler için taşınabilir variller tahsis edileceğini öğrendik.

KIŞ MI GELDİ?

Bu sene memleketin neredeyse hiçbir yerinde kış mevsiminin yaşanmadığı hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. Tabiat ananın “hastayım” dediği bu zamanda kış mevsimi kalan enerjisini topladı ve 21 Nisan’ı 22 Nisan’a bağlayan gece son kez “merhaba, geçiyordum uğradım” dedi. Gece termometre -5 derecenin altına inince özellikle kalabalık kamp grubundan birçok kişi, geceyi uyuyamadan, sabaha kadar ateş başında geçirdi. Diğer yanımızdaki üniversite izci gurubunun şenlik havası (ve bağırtısı) ısının ani düşüşüne müteakip kesiliverdi ve herkes çadırına çekildi.

22 Nisan’a her yerin buzlarla kaplandığı berrak ve güzel bir gün doğumuyla başladık. Kahvaltı, öğle yemeği derken dönüşümüzü olabildiğince geciktirmeye çalıştık ama zaman hızlı geçti. Dönüş yoluna koyulduk. Her zamanki gibi ardımızda yine sadece ayak izimizi bıraktık diyecektik ki Altuğ ustanın ocak takımının en önemli öğesi şişini çeşme başında unuttuğumuzu fark ettik. En azından bizim dışımızda kamp yapan arkadaşlar kullanır düşüncesiyle dönüş yolumuzu tamamladık.

Şahinler Tabiat Parkının geçen iki senede güzelliğinden ve huzurlu ortamından bir şey kaybetmediğini görmek bizi çok keyiflendirdi.

 

 

Bugün 1, toplam 2.749 defa okundu.
avatar

İlker BOZDEMİR

Karadeniz'de doğdu, İç Anadolu'da büyüdü, Marmara'da yaşıyor. Mesleğinin ördüğü boğucu duvarlar arasında bulduğu çatlaklardan kaçıp ya tabiata sığınıp kamp yaparak ya da zarları yanındaysa GM'lik yaparak nefes almaya çalışıyor. Hayatın bir gerçeği ne yazık ki her şeyin sonunda kürkçü dükkanına geri dönüyor. Fakat bir sonraki kaçış için çatlaklar aramaya devam ediyor.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • Beraber yine iyi eğlenilmiş…. Yemeklerde çok lezzetli gorünüyor…. Soruyorum; niçin hep kendi içinizde gidiyorsunuz kamplara da bilginizi ve bu keyif ortamını biz kamp yapmak isteyenlerle de paylaşmıyorsunuz?

    Yine imrendirdiniz.

    • Merhaba Merve hn. Haklısınız. Ani bir kararla kamp yapmaya karar verdik. Fakat milli park görevlisinin değişmiş olması ve geçmişteki tatsız deneyimlerden dolayı (çoğunlukla kirletilmiş, bozulmuş ya da imara açılmış oluyor bu alanlar) nasıl bir durumla karşılaşacağımızı bilmediğimiz için riske gireceksek önce biz girelim diye düşündük. Neyseki güzel bir kamp alanıyla karşılaştık. Kısmet bir sonraki sefere.