Genel Bilgiler

Kamp Çantası Kılavuzu

Kamp çantası, bir kampçı veya izcinin kampta ihtiyacı olan malzemelerin en önemlilerindendir. Esnek yapısı sayesinde birçok malzeme içine sığabilir, dış kısmındaki tokalar sayesinde de mat, matara gibi birçok ekstra malzeme taşınabilir.

Çantanın sırta göre ayarlanabilir olması gereklidir. Bel kısmındaki kayışları sayesinde ağırlığın omuzlar ve bel arasında orantılı olarak dağılması sağlanır.

Kampa giderken gerekli bütün malzemelerini bir kamp çantasına sığdırılabilmesi gereklidir. Bu, kolay hareket edebilir olmanızı ve grup malzemelerinin de taşınabilmesini sağlar.

Kamp çantası seçerken dikkat etmek gerekenler

  1. Çantanın sırta uyması zorunludur. Çantanın ayar olanaklarının kişinin sırt ölçülerine uyması gerekir. Her çanta, her kişiye uyacak kadar ayar olanaklarına sahip olmaz. Çanta alırken çantanın içinin dolu olması çantanın kişinin sırtına uyup uymayacağını anlamak için daha güvenilir bir yöntemdir. Çanta sırta ayarlandıktan sonra, kişinin çantayla başını rahat hareket edip edemeyeceği kontrol edilir. Daha sonra çantanın vücuda değen yerlerinin yumuşak olup olmadığı kontrol edilir.

  2. Çantanın sağlam bir çanta olması gerekmektedir. Sırt sisteminin zayıf yerlerinden yırtılacak gibi olmaması, dikişlerinin dayanıklı olması çanta için çok önemlidir.
  3. Kamp çantaları satın alınırken hacmine dikkat edilmelidir. Eğer hacmi 60+10 ise 60 litrelik yeri olduğu ve ayrıca 10 litre kadar ise esneyebileceği anlamına gelmektedir. Bazen ise +’dan sonra gelen sayı büyük çantanın yanında verilen küçük bir çanta olabilir. Beş günlük bir kamp için 60 litrelik bir çanta yeterli olacaktır.
  4. Metal desteklerinin olması gerekir.
  5. Kullanım amacına göre özelliklerine dikkat edilmelidir. (Yağmurluk vb.)
  6. Fiyatının çantanın özelliklerine göre çok pahalı olmaması gerekmektedir. Ayrıca çok lüks bir çantaya da kamplarda genellikle gerek yoktur.

kamp-cantasi2

Kamp çantasına eşyaları doğru yereştirme

  1. Ulaşılma gerekliliği seviyesine göre yerleştirmelidir. Yağmurluk/panço, fener gibi her an ulaşılması gereken eşyalar üstte, yedek kıyafetler gibi daha ender ulaşılması gereken eşyalar altta olmalıdır.
  2. Ağır eşyalar hafif eşyalardan daha aşağıda olması gerekmektedir. Çünkü kamp çantasının ağırlık merkezi vücudun ağırlık merkezinin hizasında olmalıdır.
  3. Kamp çantası, takılınca sırtta/belde havanın geçebileceği kadar bir boşluk olmalı ve kamp çantasının vücuda temas ettiği yerler insanın anatomisine ters düşmeyen yerler olmalıdır.
  4. Birbirleriyle alakalı malzemeler (örneğin çoraplar) bir poşete konmalı ve poşet bağlanmalıdır. Bu eşyaları daha kolay bulmamıza yardım ettiği gibi yağmurlu havalarda eşyalarımızın harap olmasını engeller.

kamp-cantasi

Bugün 7, toplam 29.907 defa okundu.
avatar

Kamp Keyfi

Kamp Keyfi’nde öncelikli amacımız kampçılık ve doğada yaşam konularında bilgi, beceri edinme ve önerilerimizle okurlarımıza aradıkları ve ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir noktada vermektir.

Okurlarımızın da Kamp ve gezilerinde bizim kadar keyif almaları için bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak, önerilerde bulunmak ve sorularınızı yanıtlayan açıklayıcı yazılar hazırlamaksa bir diğer amacımız.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın