Genel Bilgiler

Kamp ve Doğa Etkinliklerinde Temizlik ve Hijyen

Kampa gittik, doğaya çıktık, yürüyüşlere katılıyoruz. Eğleniyoruz, keyif yapıyoruz, mis gibi doğadayız, sağlıklı yaşıyoruz. Hepsi güzel, tamam. Ama sağlığımız için yaptığımız bu faaliyetlerde hijyene gereken önemi vermezsek sağlığımızı kaybetmemiz de mümkün. Dimyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan olmamak için uymamız gereken kurallar olduğunu unutmayalım. Doğada yapacağımız etkinliklerde hijyen ve temizlik açısından dikkat etmemiz gereken hususlara bir bakalım.

Kampta Ayak Temizliği

Kişisel Temizlik

 • Günübirlik etkinliklerde (yürüyüş, piknik, keşif turları) yüz, el ve ayak temizliği çok önemlidir. Daha ferah ve rahat hissedeceğinizden, etkinlikte daha az yorulursunuz.
 • Elleriniz kirliyse, yemek sırasında mikropları da mideye indireceğiniz garanti. Yemeğinizi hazırlamadan veya yemeğe başlamadan önce mutlaka sıkı bir el – tırnak temizliği yapmalısınız.
 • Kamp ortamı diş bakımınızı aksatmanız için bir bahane değil. Bunu bir ilke haline getirip, çantanıza seyahatler için üretilen küçük diş fırçalarından bir tane atıverin. Pişman olmayacaksınız.
 • Özellikle yürüyüş yapılan sıcak günlerde ayak temizliği çok önemlidir. Ayaklarınızı temiz tutarak su toplaması ve mantar risini azaltırsınız. Sabahları ve yürüyüşlerden sonra ayaklarınızı yıkayıp, varsa pudra ile ovup, kalınca ve temiz bir çorap giyerek dinlendirin.

Diş fırçası - seyahat seti

Çevreye Dikkat

 • Sabun ve temizleyici kullanarak yapacağınız her türlü yıkanma işlemini su kaynaklarından ve akar sulardan en az 15-20 metre uzakta yapmaya dikkat edin. Suya karışacak kimyasal miktarını olabildiğince azaltın. Unutmayın, o suyu başka canlılar da içecek veya kökleriyle emecek.
 • Kamp alanınızı / çevrenizi her zaman temiz ve düzenli tutun. Böylece temiz ve düzenli bir ortamda bulunmanın huzurunu da yaşarsınız. Kimse kampının ayı saldırısına uğramış gibi görünsün istemez!
 • Tüm çöplerinizi ağzı sıkıca bağlı şekilde çöp poşetlerinde saklayın. Kamp sonrasında, kamp alanından ayrılırken, çöplerinizin ilk çöp toplama alanı veya çöp tenekesine kadar yanınızda taşıyacağınızı unutmayın. Çöplerinizi doğada bırakmayın.

Kampta bulaşık

Malzeme Temizliği

 • Bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra malzemelerinizin mutlaka iyice durulanıp kurutulduğundan emin olun.
 • Kıyafet ve gerekiyorsa uyku tulumunuzu yıkamanız gerekiyorsa çevreyi kirletmemek adına yine yukarıda belirttiğimiz şartlara uyarak yıkama yapabilirsiniz. Burada en önemli nokta, ortamın kurutmaya imkan verip vermemesi. Kıyafetlerinizi mutlaka sıcak ve güneşli bir günde yıkayın ve iyice kuruduğundan emin olun.

Kamp alanınızı her zaman temiz ve düzenli tutmalısınız

Alternatifler

 • Temizleyici seçiminizde diğer seçenekleri de gözden geçirin; bebekler için üretilen ıslak mendiller de sabunun yerine geçebilir. Bunlar hem hafif hem de az yer kapladıklarından bazı aktivitelerde daha tercih edilebilirdir.
 • Kamplarda bulaşıklarınızı sabun ve detarjan yerine temiz bir toprağa katacağınız suyla oluşturacağınız çamurla temizleyebilirsiniz. Hem yağları en iyi detarjandan da iyi çıkaracaktır, hem de doğayı kirletmemiş olacaksınız.

 

Bugün 2, toplam 4.081 defa okundu.
avatar

Altuğ GÜRKAYNAK

Pek çok kampçı gibi ben de ilk kampımı izci olarak yaptım. 1990’da gittiğim o ilk kamp ve onu takip eden onlarcası kişiliğimi şekillendirmemde en büyük yardımcım oldular. Şimdi de küçük kızımı aynı yoldan, doğayla tanışık yetiştiriyorum.

İzciliğe 2001 yılına kadar devam ettim, sonrasında ise arkadaş ve dostlarla keyif kampları yaparak kampçılığa devam diyorum. Kamp Keyfi'ni ise, bilgi ve birikimimizi, yaptığımız kampları, gördüğümüz yerleri paylaşmak üzere kurduk. Dilerim fayda görürsünüz.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

 • Bir ekleme de ben yapayım. Kıyafetleri gün içinde imkan buldukça güneş ve rüzgara doğru asıp en azından yarım saat havalandırmalı. Böylece derimizle temas eden kıyafetlerin bir nebze de olsa temiz kalmasını sağlayabiliriz.

 • Temizlik önemli, bu konuya bir yazı ayırmış olmanıza çok memnun oldum. İzcilerimize sitenizi örnek gösteriyoruz. Teşekkürler!