Genel Bilgiler Kamp Yemekleri

Kamplarınıza Keyif Katacak 11 İpucu

Hepimiz gittiğimiz kamplarda, karşılaştığımız zorluklar veya ihtiyaçlar karşısında doğaçlama yapma durumunda kalıyoruz. Biz de kamplarınızı daha keyifli hale getirecek en kullanışlı ipuçlarını ve hileleri bir araya getirmeye çalıştık.

Bu kamp hilelerinin belki bir kısmını biliyor belki ilk defa görüyorsunuz. Sizinle paylaştığımız bu ipuçlarını siz de arkadaşlarınızla paylaşın ki, bu bilgiler herkese faydalı olsun.

Eğer sizin de paylaşmak istediğiniz ipuçları ve kamp hileleri varsa lütfen aşağıdaki yorum bölümlerinden paylaşın 🙂

Keyifli Kamplar.

1. Çadır zeminini köpük malzemeyle kaplayabilirsiniz.

kopuk-zemin

Çadırınızı kurduktan sonra içeri girince farkettiğimiz çıkıntılar veya ufak çakıllar sırtımızı rahatsız eder. Hem bunlardan korunmak hem de mat’a ilave olarak ikinci bir yalıtım malzemesi olarak köpük zeminleri kullanabilirsiniz. Çok hafif olan bu malzemenin maliyeti de oldukça düşük.

2. Su bidonundan dev gece lambası yapın.

su-bidonu-gece-lambası

Kafa fenerinizi su dolu bir plastik bidona, ışık kısmı içeri bakacak şekilde takın. Çadırınızın içinde veya kamp alanınızda kuvvetli ve yumuşak bir ışığınız olsun.

3. Tek kullanımlık mini diş macunu, antibiyotik krem veya baharatlığınızı kendiniz hazırlayın.

tek-kullanimlik-pipet

Fotoğraftaki adımları uygulayarak istediğiniz boyda tek kullanımlık, az yer kaplayan kaplar yapabilirsiniz. İki ucunu yakarak mühürleyeceğiniz pipetlerin üzerine de (eğer pipetiniz şeffaf değilse)  içindeki malzemenin ne olduğunu cam kalemiyle yazabilirsiniz. Böylece hem yerden tasarruf etmiş, hem de baharat gibi malzemelerinizin ıslanmamasını sağlamış olursunuz.

Aynı teknikle, pipet içine kibrit, acil durum ilaçları gibi ıslanmamasını istediğiniz, küçük boyutlu her şeyi yerleştirebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın 😉

4. Biraz doğaçlamayla tuvalet kağıdı için yaratıcı çözümler bulabilirsiniz.

tuvalet-kagidi

5. Kemeriniz ve birkaç kanca (veya karabina) ile kullanışlı askılıklar yapabilirsiniz.

kemer-ve-kancalar

6. Sinekleri uzak tutmak için kamp ateşinize bir demet adaçayı atın.

adacayi

7. Eğer yürüyüşe çıkacaksanız bu geri dönüşümlü parlak bantları kullanın.

bant

Koruluk veya bilmediğiniz alanlarda kaybolmak sandığınızdan daha kolay olabilir. Bu tip bantlar veya izci işaretleri kullanarak Hansel ve Gretel’in ekmek kırıntılarını kullandığı gibi, geldiğiniz yolu kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bu bantlar geri dönüşümlü olduğundan, toplamayı unutmanız veya o yolu tekrar kullanmanız gerektiği durumlarda doğada kendiliğinden çözündüğünden zarar da vermemiş olacaksınız.

8. Mikrofiber’in gücü!

mikrofiber

Yanınızda mutlaka mikrofiber bez ve havlular olsun. Hem çok hafif, çok ince ve çok su tutabilen bu havlular, aynı zamanda da çok çabuk kuruyabilme özelliğine sahiptir.

Ayrıca mikrofiber bir havlu, gerektiği durumlarda su temin etmenizde de yardımcı olacaktır! Bu yöntemi Temiz Su Nasıl Bulunur başlıklı yazımızdaki Çiğ Biriktirme maddesinde açıklamıştık.

9. Plastik içecek şişesinden kaşık yapabilirsiniz.

siseden-kasik

Tek ihtiyacınız boş bir şişe ve bıçak.

10. Yumurtalar kırılacak endişesine son!

yumurta

Yumurtalar Şişede! Kamp alanında yapacağınız yumurtalı yemekler veya kahvaltılar için yumurtaları önceden çırpıp, huni yardımıyla plastik bir şişeye koyun ve ağzını sıkıca kapatın. Artık tek dikkat etmeniz gereken yumurtaların bozulmaması için onları soğuk tutmak. Bu da kamp alanında gayet kolay. Gölgelik bir yere açacağınız bir çukur veya yine gölgede kalan bir akarsuya şişenizi bırakın.

Gerektiği zaman ihtiyacınız olan kadar yumurtayı yemek kabına akıtmanız yeterli.

11. İdeal kamp yemeği aslında çok kolay!

kolay-yemek

Kamp alanında veya evde hazırlayacağınız yemek karışımınızı alüminyum folyoda hazırlayın. İster ateş sönünce külünde, ister ateşin üzerinde pişirin. Sebze ve etler baharatlarıyla beraber paketlenmiş şekilde. İşte size tam teşekküllü bir yemek!

Dikkat: Alüminyum folyonyu açarken içinde biriken sıcak buhara dikkat.

İpucu: Ete değen alüminyum çok da sağlıklı bir şey değil. Piyasada iç kısmı pişirme kağıdı, dışı alüminyum olan folyolar var. Bunları tercih ederseniz daha sağlıklı bir öğün yiyebilirsiniz.

 

Bugün 1, toplam 26.020 defa okundu.
avatar

Kamp Keyfi

Kamp Keyfi’nde öncelikli amacımız kampçılık ve doğada yaşam konularında bilgi, beceri edinme ve önerilerimizle okurlarımıza aradıkları ve ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir noktada vermektir.

Okurlarımızın da Kamp ve gezilerinde bizim kadar keyif almaları için bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak, önerilerde bulunmak ve sorularınızı yanıtlayan açıklayıcı yazılar hazırlamaksa bir diğer amacımız.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın