Genel Bilgiler Hayat İdame

Temiz Su Nasıl Bulunur

Su tüm canlılar için çok önemlidir. Gölgede dinlenirken bile su kaybederiz. Hareket halindeyseniz veya çok sıcak bir ortamdaysanız vücudunuzun su kaybetme oranı artacaktır. Dolayısıyla zor bir durumda temiz su bulmanız çok önemlidir. Bu tür koşullarda yağmur suyu biriktirebilir, çiğ’den yararlanabilir, su kuyusu kazabilir, kaktüsten su elde edebilir, bitki köklerinden yararlanabilirsiniz. Veya en kolayı, bir akarsu kaynağı bulabilirsiniz.

Su kaynaklarına ulaşmak içinse hayvan izlerinin en yoğun olduğu yönde ilerlerseniz bir su kaynağına ulaşmanız muhtemeldir. Yeşil ağaçların bulunduğu yerler ve karıncaların yoğun olarak görülebildiği yerlerde su bulma ihtimaliniz yüksektir. Suyu bulunduğunuz coğrafyadaki çukur yerleri araştırarak da bulabilirsiniz.

Doğada bulduğunuz sular her zaman temiz olmayabilir. Ancak berrak ve tadı düzgün olan doğal kaynak sularının temizliğinden emin olabilirsiniz.

Suyun temiz olduğunu anlamak için önce rengine daha sonra tadına bakılmalıdır. Eğer su berrak değilse, bir kapta dinlendirerek ya da dokuması sık ve temiz bir tişörtünüzle süzebilirsiniz. Sazlık, kamış, sinek gibi öğelerin bol bulunduğu sular büyük ihtimalle içilecek kadar temiz değildir. Unutmayalım ki durgun suların mikrop ya da bakteri barındırma olasılığı çok yüksektir.

Eğer hareket halindeyseniz bir su bulduktan ne kadar sonra su bulacağınız şüphelidir. Dolayısıyla bulduğunuz kaynaktan içtiğiniz sudan sizi uzun bir süre idare edecek kadar suyu da yanınıza almalısınız.

Su taşımanın çeşitli yolları vardır. En ideali ise mataralarla steril bir taşıma sağlamaktır. Eğer elinizde bu malzemeler yoksa, ağaç dalarının içini oyarak kap elde edebilirsiniz. Veya yanınızda olan yağmurluk veya naylonlardan su torbası yapabilirsiniz.

Yağmur Suyu Biriktirme

Yağmur suyu saf olduğundan, daha kullanışlıdır çünkü kaynatma, arıtma vs. işlemler uygulamanıza gerek yoktur. Yağmur suyu biriktirmek için su geçirmez bir örtü veya naylon parça kullanmalısınız. Öncelikle bir çukur kazıp tam ortasına su kabınızı yerleştirin. Yağmur suyunu toplamakta kullanacağınız örtünün dört tarafındaki kazıklar veya taşlar örtüyü gergin tutar. Örtünün ortasına kabınızla aynı doğrultuda olacak şekilde bir taş koyun. Taşın seviyesi kabınızın üzerinde bulunmalıdır ki su ortada toplanmak yerine kabınıza aksın.

Bu çukura ayrıca yeşil bitkiler veya yapraklar koymanız, eğer suyu almaya gündüz vakti gelecekseniz naylonun altının nemli kalmasına yardımcı olacak ve buharlaşmayı azaltacaktır.

 

Yağmur Suyu Biriktirme
Yağmur Suyu Biriktirme

Çiğ Biriktirme

Çiğ toplamak için uzun çimenlerin üzerini bir kumaş parçasıyla silin. Kumaş iyice ıslanınca bir kaba sıkın . Bu işleme size yetecek miktarda su elde edene kadar devam edin. Çiğ güneş doğunca kaybolacağından elinizi çabuk tutmalısınız.

Çiğ Biriktirme
Çiğ Biriktirme

Su Kuyusu Kazma

Gevşek zeminlerde su, toprak altındaki oyuklarda toplanır. Normal koşullarda otuz santimlik bir çukur kazmanız yeterli olacaktır, ancak ortam koşullarına bağlı olarak suya ulaştığınız seviye farklılık gösterebilir. Suya ulaşma ihtimalinizi arttırmak için çevreye göre çukurda kalan bölgelerde suyu aramanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

Su, ilk başlarda bulanık olacaktır, ancak çıkan bulanık suyu su berraklaşana kadar dışarı atın. Su topraktan süzülerek gittikçe daha berrak ve içilebilir hale gelecektir. Çukurda biriken su berraklaşmadan asla içmeyin.

NOT: Su kuyunuzu kazmadan önce çevrenizdeki çamuru inceleyin, eğer çamur kötü kokuyorsa yada üzerinde yeşil bir tabaka bulunuyorsa su kirli demektir. Aynı şekilde ölü hayvanların olduğu yerlerden de su içmemelisiniz. Ve son olarak çıkardığınız suyu arıtmadan tüketmeyiniz.

su-kuyusu

Sarmaşıktan Su Elde Etme

Büyük bir bıçak veya palayla sarmaşığı mümkün olduğu kadar yukarıdan kesin. Sıvının ters yöne akmaması için önce dibinden kesmeyiniz. Daha sonra sarmaşığın dibini keserek sıvının bir kaba akması için bekleyiniz. Tek bir sarmaşıktan yeterince su elde edemeyebilirsiniz.

NOT: Sütümsü bitki özsuları zehirli olabilir. Dolayısıyla bu yöntemi çok zor durumda kalmadığınız sürece yada suyun zehirli olmadığından emin olmadığınız sürece kullanmanız tavsiye edilmez.

Ağaçtan Su Elde Etme

Küçük bir muz ağacını yada fidanını yerden yaklaşık sekiz santim yukarıdan kesin. Kütüğün ortasını oyun ve köklerden gelen suyun orada toplanması için bir süre bekleyin

DİKKAT: Bu yöntemi de çok zor durumda kalmadığınız sürece kullanmayınız. Unutmayalım ki hayatta kalmaya çalışırken doğaya da zarar vermemeliyiz. Ayrıca Bu yöntem kullanıldıktan sonra açtığımız deliği yine aynı ağacın dalından yaptığımız tıpayla sağlamca kapamalıyız ki ağaç hastalanmasın!

http://www.youtube.com/watch?v=pjlfu608L70

Buz ve Kardan Su Elde Etme

Buzu altında ateş yakacağınız bir kayanın üstünde eritebilirsiniz. Yeni donmuş deniz buzu eritirseniz bu su tuzlu olacaktır. Ancak arktik (kutup) bölgelerdeki deniz buzu mavimsi olur ve daha az tuz içerir.

Kar eritirken ise zemine mümkün olduğu kadar yakın bir yerden alınmış yoğun kar kullanmaya gayret edin. Karı bir bohçanın içine koyun ve ateşe mümkün olduğu kadar yakın bir yere asın altına da bir kap koyun. Kabı ateşin üzerine koymamalısınız.

Buz ve Kardan Su Elde Etme
Buz ve Kardan Su Elde Etme

NOT: Karı veya buzu eritmeden tüketmek size daha kolay gözükebilir. Ama bu tüketim şekli sizin için çok değerli olan vücut ısınızı düşüreceğinden tavsiye edilmez. Aynı zamanda boğazınızı yada midenizi üşütmenize de sebep olabilir.

 

 

Bugün 1, toplam 6.919 defa okundu.
Konular
avatar

Kamp Keyfi

Kamp Keyfi’nde öncelikli amacımız kampçılık ve doğada yaşam konularında bilgi, beceri edinme ve önerilerimizle okurlarımıza aradıkları ve ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir noktada vermektir.

Okurlarımızın da Kamp ve gezilerinde bizim kadar keyif almaları için bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak, önerilerde bulunmak ve sorularınızı yanıtlayan açıklayıcı yazılar hazırlamaksa bir diğer amacımız.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın