Genel Bilgiler Hayat İdame

5 Temel Maddede Hayat İdame

Eğer bir hayatta kalma durumuna kendinizi hazırlamak istiyorsanız, edinmeniz gereken 5 ana beceri vardır. Bunlar aynı zamanda kamp veya hayat idame durumlarında uygulanması gereken en önemli 5 konu.

1. Ateş

hayat-idame-ates

Ateş yakmanız, sadece soğuktan korunmak için değil, ayrıca yemeğinizi pişirmeniz, su kaynatmanız, karanlıkta kalmamanız ve vahşi yaşama (böcek ve yırtıcı hayvanlar) karşı kendinizi korumanız için en büyük önceliğiniz olmalı.

Hızlıca ateş yakabilmeniz için kuru yakacak ve ateşinizi başlatacak malzemenizi (kav, çakmak, kibrit, magnezyum çubuğu) hızlıca bir araya geitmelisiniz.

2. Su

hayat-idame-su

Susuz birkaç günden fazla hayatta kalamazsınız. Ayrıca enerjinizi kaybetmemek için en geç birkaç saatte bir su içmek zorundasınız. Susuzluk, özellikle doğada kaldığınızda, baş dönmesi, kararsızlık ve yorgunluk gibi ölümcül souçlara sebep olabilir.

3. Sığınak

hayat-idame-siginak

Doğa ana bazen çok sert olabilir. Bu sebeple gece/gündüz sizi koruyacak bir sığınağınız olmalı. Bu sığınak bir mağara, çadır, çevreden yararlanılarak yapılacak bir sığınak olabilir. Sizi yağmur, rüzgar ve soğuktan korumalı.

4. Yiyecek

hayat-idame-yemek

Acil bir durumda gücünüzü ve enerjinizi korumak zorundasınız. Bu sebeple ya yiyeceklerinizi yanınızda bulundurmalı ya da nasıl toplayacağınızı / avlayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Açlık da susuzluk gibi güçten düşmenize ve hayati tehlike altına girmenize sebep olabilir.

5. Yön Tayini

hayat-idame-yon-tayini

Her zaman nerede olduğunuzu ve nereye doğru gittiğinizi bilmelisiniz. Kaybolma durumlarında dahi, hangi yöne gittiğinizi veya bu noktadan daha önce geçip geçmediğinizi anlamanız hayati öneme sahip.

Bugün 1, toplam 3.553 defa okundu.
avatar

Kamp Keyfi

Kamp Keyfi’nde öncelikli amacımız kampçılık ve doğada yaşam konularında bilgi, beceri edinme ve önerilerimizle okurlarımıza aradıkları ve ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir noktada vermektir.

Okurlarımızın da Kamp ve gezilerinde bizim kadar keyif almaları için bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak, önerilerde bulunmak ve sorularınızı yanıtlayan açıklayıcı yazılar hazırlamaksa bir diğer amacımız.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın