Kamplar Video

Çamkoru Kampının Ardından

Kamp Keyfi ekibi olarak, 1-2-3 Mayıs 2015 tarihlerinde, Ankara’nın Çamlıdere ilçesi Çamkoru Tabiat Parkı’nda kısa bir kamp gerçekleştirdik.

Çamkoru ve İnönü Köşkü’nün Son Durumu

Bu alan Çamkoru’da izcilerin gittiği bölgedir ve biraz yukarısında da benim de ilkokul yıllarında gittiğim ve kaldığım meşhur İnönü Köşkü bulunur. Köşk uzun bir süre harap ve talan edilmiş halde kaldıktan sonra şimdi tekrar toparlanmış ve öğrendik ki köşk bu sene tekrar açılacakmış. Doksanların başında da orada bulunan Osman amca emekli olduktan sonra tekrar oraya yerleşmiş ve hem bekçiliğini yapıyor, hem de ufak ufak tamiratlar gerçekleştiriyor.

Kamp Alanı

Hafta sonu piknikçilerin bolca geldiği bölgede çadır kamp kurmak isterseniz işletme sorumluları size uygun yerleri gösteriyor. Biz de sözlerini dinleyerek piknikçilerden uzakta ve bir bankı ve ateş yakma alanı olan rahat bir konuma yerleştik.

Piknikçilerin bazıları bilinçli olsa da pek çoğunun ortalığa çöplerini atarak gittiklerine ve hatta çam dallarını kırdıklarına şahit olduk. Görevliler piknikçiler gittikten sonra bu çöpleri toplamak zorunda kalıyorlar. Biz küçükken (bu işletme henüz yokken) de piknikçiler gelirdi ve ortadaki çöpleri bu sefer izciler toplarlardı. Piknikçilerde pek de fazla bir bilinçlenme olmamış. Bunu görmek üzücü.

Çadırlarımızı kurduktan sonra yorgunluğumuzu atıp yemek hazırlıklarına giriştik. Bu sırada bastıran aralıklı sağanaklar, gür ağaçlar sayesinde bizi çok etkilemedi ve ateşimizi yakabildik. Ancak ikinci gece yağmur çok şiddetli olduğundan pazar sabahı yola çıkmadan önce kahvaltı için ateş yakma imkanı olmadı.

Ateş yakma konusunda çevredeki düşmüş dalları toplamak gayet yeterli oldu. Çamkoru bölgesi Tabiat Parkı olduğundan ateş yakmak için ayrılmış alanların dışında zaten kamp ateşi yakmak yasak.

Çamkoru Göleti

Kampımız daha çok bir dinlenme ve bir araya gelme amacıyla oluşturulduğundan, çok fazla bir etkinlik zaten planlamamıştık. Ama boş durmayalım diyerek yakındaki Çamkoru Göleti’ne yürüyelim dedik. Gölet’e vardığımızda çayımızı demleyip biraz dinlendik ve ortamın keyfine vardıktan sonra, çevresinde bir tur attık.

Göletin karşı tarafında eski bir yapıya ve geyik ayak izlerine rastladık. Çamkoru bölgesinin aynı zamanda kızıl geyik üretim merkezine de ev sahipliği yaptığını hatırlatalım.

Çamkoru’da kurt, çakal, tilki, tavşan ve yaban domuzu, yırtıcı ve ötücü kuş türleri bulunur. Çamkoru göletinde gökkuşağı alabalıkları ve çeşitli diğer balıklar bulunur.Çamkoru Geyik Üretme İstasyonu doğaya salınmak üzeregeyik yetiştirmektedir.

Gölette bol kurbağa sesinin yanında ördek ve leyleklere de rastladık. Hafta sonları gölet çevresinde yürüyüş yapan piknikçilere rastlamanız da mümkün. Aşağıdaki haritada da göreceğiniz gibi toplamda 4 kilometreden biraz fazla bir yürüyüş yapmış olduk.

Çamkoru Göleti Yürüyüş Haritası
Çamkoru Göleti Yürüyüş Haritası

Kamp dönüşünde hava iyice soğumuş ve çantalarımız bize yük olmaya başladığı sıralarda Hızır gibi yetişen Çamlıdere’li iki bey bizi traktörlerine davet ettiler ve Çamlıdere’ye kadar bizi bıraktılar. Muhteşem manzaraya ilaveten traktöre taktıkları ses sistemiyle bize bir de müzik ziyafeti çektiler 🙂 Kendilerine tekrar teşekkür ederiz. Bizi büyük bir yorgunluk ve soğuğa maruz kalmaktan kurtardılar.

Ardından Çamlıdere’de karnımızı doyurup Ankara’ya doğru yola koyulduk.

Eğer bir aksilik çıkmazsa her ay farklı bir alanda bu çekirdek ekibin çevresinde ve katılacak yeni dostlarla yeni kamplar düzenlemeye gayret edeceğiz.

 

Bugün 1, toplam 20.514 defa okundu.
avatar

Altuğ GÜRKAYNAK

Pek çok kampçı gibi ben de ilk kampımı izci olarak yaptım. 1990’da gittiğim o ilk kamp ve onu takip eden onlarcası kişiliğimi şekillendirmemde en büyük yardımcım oldular. Şimdi de küçük kızımı aynı yoldan, doğayla tanışık yetiştiriyorum.

İzciliğe 2001 yılına kadar devam ettim, sonrasında ise arkadaş ve dostlarla keyif kampları yaparak kampçılığa devam diyorum. Kamp Keyfi'ni ise, bilgi ve birikimimizi, yaptığımız kampları, gördüğümüz yerleri paylaşmak üzere kurduk. Dilerim fayda görürsünüz.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • merhaba;

    Çamkoruda kamp alanı var mıdır? bazıları kapatıldı diyor yardımcı olabilecek kimse varmıdır bana?

    • Haziran 2018’de kamp yapmak amaçlı gittim. Görevliler kamp yapılması yasak olduğunu belirterek kamp yapmamıza izin vermediler maalesef. Milli Tabiat parkınin millet tarafindan kullanilmasini yasaklanmasi oldukca yanlis ve uzucu bir tutum buldugum halde yapacak bir sey yoktu yolumuzu Ankara’ya tuttuk.

  • Geçen hafta pikniğe gittik. Arkadaşlara köşkü göstermek istedim. Gösterdimde. Ama bekçi amca bir dolu lakırtı etti. Yasak olduğu yazıyor okumadınızmı falan gibi. Ben de ilk olarak bu bölgeye izci olarak gelmiştim. Bu kurtuluş savaşından kalan bir yapıyı neden halkın ziyaretine kapatışın anlamakta zorlanıyorum.