Genel Bilgiler

Doğru Kamp Çadırı Nasıl Seçilir?

Bir kamp macerasının olmazsa olmaz malzemelerinin başında elbette çadır geliyor. Çadırınız sizi hava koşullarından (sıcak, soğuk, yağmur, kar) ve böcek gibi canlılardan koruyan geçici yuvanızdır. Bu sebeple, geçici evimizi seçerken dikkatli davranmalıyız.

Çadır seçiminde nelere dikkat edeceğiz?

Öncelikle, çadırlar minimum ihtiyaçlar göz önüne alınarak üretildiklerinden, çoğunlukla dar yapıda olurlar. Yani eğer klostrofobiniz veya geniş alana ihtiyacınız varsa, tek kişilik değil, benim gibi 2 kişilik bir çadırı tercih edebilirsiniz. Çadırda birden fazla kişi kalacaksa ve siz de kampı bizim gibi keyif için yapanlardansanız çadırda kalacak kişi sayısından +1 fazla kapasitede çadır almanızda fayda var. Yani 3 kişinin kalacağı bir çadır alırken “4 kişilik” ibaresi aramalısınız.

Tabii alacağınız çadırı hangi mevsim(ler)de ve ne koşullarda kullanacağınız da önemli. Örneğin “3 Mevsim Çadırı” olarak adlandırılan çadırlar sizi kısa süreli – hafif yağışlardan korusa da, bir kış kampı veya 3-4 günden uzun kamplarda sıkıntı yaşayabilirsiniz. 4 Mevsim çadırları daha mukavemetli olsalar da, yükte ve pahada ağırdırlar.

Kamp Çadırları Farklı Şekil ve Özelliklerde Karşımıza Çıkıyor

Kapasite – Hava Durumu – Ağırlık üçlüsüne dikkat!

Kullanılan malzemeye göre kamp çadırları, hacmi arttıkça ağırlığı da o oranda artar. Dolayısıyla, eğer kamp alanına araçla değil de yürüyerek ulaşacaksanız, sırtınızda taşıyacağınız her gram yorgunluğunuzu artıracaktır. Kamp alanına ulaşmak için uzun bir yürüyüş sizi bekliyorsa sırtınızda (bazen de elinizde) 3-4 kiloluk bir çanta taşımak bir süre sonra keyif değil, azap olmaya başlayacaktır.

Tabii soğuğa dayanıklı çadırlar da haliyle, yazlık veya 3 mevsim çadırlardan ağırdır. Fakat bu ağırlığa katlanmak, gece boyu titremekten daha çok tercih edeceğiniz bir külfet olmalı.

Önce sağlık!

“Doğru etkinliğe – doğru malzeme” ilkesini aklınızda bulundurarak, hangi mevsimde kampa gidecekseniz, ona uygun bir çadır alışverişi yapmanızda fayda var.

“En iyisi olsun, her koşulda kullanayım” deyip, pahalı ve ağır bir 5 mevsim ekspedisyon çadırıyla ilk baharda kamp yapmak ne kadar doğru olmayacaksa, “ucuz ve hafif” olsun deyip ince bir 3 mevsim çadırıyla yağmurlu (veya karlı) geçmesi muhtemel kamplara da gitmek tehlikeli ve sağlıksız olacaktır.

Kamp çadırları malzeme ve kişi sayısına göre de sınıflandırılırken ana sınıflandırma kriteri mevsim ve hava koşullarına göre yapılır. Gelin şimdi de 3 mevsim, 4 mevsim ve 5 mevsim çadırları olarak yapılan bu sınıflandırmaya göz atalım.

 

Kamp Çadırı Çeşitleri

3 Mevsim Çadırları

3 Mevsim Çadırlar

En popüler çadırlardır. Yükte hafiftirler. İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarında konforlu bir kamp deneyimi sunarlar. İç – dış tenteli veya yalnızca tek tenteli modelleri bulunur. İki tenteli modeller istenirse çok sıcak akşamlarda yalnızca iç tente ile birlikte kullanılabilir. Böylece serin bir gece geçirmek, yıldızları izlemek ve aynı zamanda sivrisinek ve böceklerden uzak durmak mümkün olur.

Tek tenteli modellerde hava akımı az olacağından içerideki sıcaklığın artmasına sebep olur ve bazı yaz akşamlarında konforsuz bir gece geçirmenize sebep olabilirler. Ayrıca -içinde tül katmanı olmayan- tek tenteli çadırlarda çadırda kalanların nefeslerinin yoğunlaşmasıyla iç kısımlarda “terleme” dediğimiz ıslaklıklar oluşur. Dar alanlı çadırlarda malzemeleriniz, eliniz – kolunuz çadırın iç kısmına dokunduğunuz anda ıslanır ve rahatsız edici olabilir.

Bu çadırlar ilkbahar ve yaz yağmurlarında sizi kuru tutar.

4 Mevsim Çadırları

4 Mevsim Çadırlar

Üç mevsim çadırların geliştirilmiş hali olarak düşünebiliriz. Rüzgâr, yağmur ve kara karşı daha dayanıklıdırlar. Nispeten sert hava koşullarında kullanılabilirler. Bu çadırlarda daha sağlam ve su geçirmez kumaş, sağlam poller ve daha kalın taban kumaşı kullanılır.

5 Mevsim Çadırları (Dağcılık Çadırları)

5 Mevsim Çadırlar - Ekspedisyon Çadırları

Bu çadırlar her türlü hava koşuluna dayanacak şekilde tasarlanmıştır. En sert rüzgârlar, şiddetli kar ve yağmurda dahi güvenle kalabileceğiniz çadırlardır.

Daha sert poller, daha kalın kumaş kullanıldığından, haliyle, diğer çadırlara göre daha ağırdırlar.

 

Gelin özetleyelim. Kamp çadırı seçerken;

  1. Doğru hacimde,
  2. Doğru mevsime göre,
  3. Taşıyabileceğimiz ağırlıkta (!) bir ürün seçmeye dikkat edeceğiz.

Kamptan keyif alabilmemiz için sağlığımız da yerinde olmalı. Kamp malzemelerinin belki de en önemlisi olan kamp çadırı, taşırken çileye dönüşmemeli ama içine girdiğinizde de ihtiyaçlarınıza uygun olmalıdır.

 

Bugün 1, toplam 8.162 defa okundu.
avatar

Kamp Keyfi

Kamp Keyfi’nde öncelikli amacımız kampçılık ve doğada yaşam konularında bilgi, beceri edinme ve önerilerimizle okurlarımıza aradıkları ve ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir noktada vermektir.

Okurlarımızın da Kamp ve gezilerinde bizim kadar keyif almaları için bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak, önerilerde bulunmak ve sorularınızı yanıtlayan açıklayıcı yazılar hazırlamaksa bir diğer amacımız.

7 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın