Genel Bilgiler Hayat İdame

Kış Kampı İçin Dikkat Edilecek Hususlar

Bugünkü paylaşımımızın yazarı, Doğaya Kaçış sitesinin sahibi sayın İbrahim Mete Dinç. Kendisi emekli bir Deniz Subayı olmasının yanı sıra, Şahika Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünün kurucusu, bir doğa ve kamp sever. Biz de sitesi Doğaya Kaçış’ın sıkı takipçilerinden olarak, bu soğuk kış günlerinde kamp yapmak isteyecek okurlarımıza bir hatırlatma mahiyetinde, Mete beyin son yazısını paylaşmak istedik.

Biz yazısını paylaşmaya hazırlandığımız sırada, Mete bey de bir kış kampı için son hazırlıklarını tamamlıyordu. Kendisine yazısını yayınlamamıza izin verdiği için teşekkür ederken, güzel ve keyifli bir kamp diliyoruz.


Kış kampı; sert doğa koşulları nedeniyle yaz ve bahar kamplarından oldukça farklıdır. Her şeyden önce kış kampı için ihtiyaç duyulan malzemeler farklıdır. Çadırınızdan, giyeceğinize kadar tüm malzeme ve ekipmanınız bu sert doğa koşullarını karşılayacak kalite ve özelliklerde olmalıdır. Ancak bugünkü yazımızın konusu malzeme ve ekipman değil. Doğru malzeme ve ekipmanla gidilmiş bir kış kampında, güvenliğinizi ve konforunuzu arttıracak bazı küçük detaylara değinmek… İşte güzel bir kış kampı için bazı ipuçları…

 1. Çadırınızı rüzgar almayan bir bölgeye kurun. Eğer bu açıdan uygun bir bölge bulamazsanız, çadırınızı sert rüzgarlardan koruyacak bir kar duvarı yapın. Eğer kar yoksa, ağaçlardan bir rüzgar duvarı yapabilirsiniz.kar-duvari
 2. Kışın üzerinde biriken karın ağırlığı ile ağaç dalları kırılır ve çok ciddi bir güvenlik sorunu yaratır. Bu nedenle çadırınızı ağaçların altına kurmayın.
 3. Çadırınızı yumuşak kar üzerine kurmayın. Önce çadırınızı kuracağınız bölgeyi, ayaklarınızla iyice ezin ve sertleştirin. Aksi takdirde yumuşak kara kurulan çadır, ağırlığınızla yavaş yavaş kara saplanacak, sonunda ya dağılacak, ya da sizi yeniden çadır kurma mecburiyetinde bırakacaktır.
 4. Çadırınızı kurduktan sonra, çadır zeminine yayılacak bir termal battaniye, sizi yerden gelen soğuktan önemli oranda korur. Ayrıca çok hafif ve küçük olması nedeniyle taşıması kolaydır.
 5. Kış kampında en altta kapalı hücre bir mat, üstünde ise şişme mat kullanın. Açık hücreli matlardan kaçının. Çünkü açık hücre matlar ıslandıkları takdirde, sünger gibi ıslaklık yayılır. Kapalı hücre matlar da ise yayılmaz. (Bkz: http://dogayakacis.com/2014/07/24/mat-seciminde-temel-esaslar/)kamp-mati
 6. Yanınızda mutlaka vazelin bulundurun. Vazelini açıkta kalan bölgelerinize sürerek soğuğa karşı bir koruyucu tabaka elde edebileceğiniz gibi, aynı zamanda çadır ya da tarp iplerinize sürerek, donmaya karşı koruyabilir ve düğümleri kolaylıkla çözebilirsiniz.
 7. Çadırın içinde yakacağınız küçük bir tealight mum, çadırın ısısını 4ºC arttırır. Ancak mumun içerideki oksijeni de tükettiğini unutmayın. Yani “madem öyle ben 4-5 mum yakıp ısınayım” demeyin. Sadece çok üşüdüğünüzde tek bir mum yakın. Mum yanarken uyumayın ve bu arada çadırı da yakmayın.
 8. Kimyasal reaksiyonla çalışan el/ayak/vücut ısıtıcıları ile cep sobaları, çadırda ısınmak için iyi bir seçenektir. Bunlar 40-45°C dereceye kadar ısı üretirler ve yaklaşık 6 saat bu ısıyı korurlar. Uyku tulumu içine alacağınız bir iki ısıtıcı konforunuzu arttırır.
 9. Isınmak için gerektiğinde su kaynatıp, bir pet şişeye doldurarak uyku tulumunun içine alabilirsiniz.
 10. Tuvalet ihtiyacınız geldiğinde soğukta dışarı çıkmaktan çekinip, tutmayın. Çünkü idrarı sıcak tutabilmek adına vücudunuz ilave enerji harcar ve bu üşümenize neden olur. Diğer bir seçenekte, patlamaz bir idrar torbası alıp, bu işi çadırda yapmak ve idrar torbasını da uyku tulumu içine alarak ısınmak. (Bu bana göre değil…) İdrar oldukça iyi bir ısı kaynağıdır. Bunu yapabilmeleri için kadınlara yönelik özel aparatlar da var.idrar-torbasi
 11. Soğuk havada vücut ısısını dengede tutabilmek için daha çok enerji harcar ve tabi bununla beraber su da. Öyle ki, çok soğuk bir havada, dinlenme halinde iken bile 5-7 litre su kaybedebilirsiniz. Bu nedenle sık sık su için ve enerjinizi korumak için karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler tüketin. Böylelikle daha sıcak kalabilirsiniz.
 12. Bol bol sıcak içecekler için. Vücut ısınız bu şekilde çok daha kolaylıkla dengelenir. Tekrar tekrar sıcak içecek yapmaya uğraşmak yerine de, yanınıza iyi bir termos alın.
 13. Su şişelerinizi gece uyurken donmaya karşı korumak için bir çorabınızın içine koyun ve çorapla birlikte ayakkabınızın içine sokun. Ayakkabıyı da poşete koyup ağzını bağlayın. Diğer bir seçenekte şişeleri baş aşağı tutun. Bu şekilde su yukarıdan (şişenin dibinden) donmaya başlayacaktır. Şişeyi doğrulttuğunuzda üstte donmamış su kalır ve sizde buz eritmekten kurtulursunuz.
 14. Uyku tulumu ile birlikte bivak kullanmak, konfor sıcaklığını arttırır.bivak
 15. Yatmadan önce kafeinli içecekler içmeyin. Uyumanızı zorlaştırır ve soğuğu daha çok hissetmenize neden olur.
 16. Yatmadan önce enerji verici bir şeyler yemek, geceyi daha rahat geçirmenizi sağlar.
 17. Kulaklarınızı da kapatan bir şapka,boyunluk ve eldiven giymek ısı kaybınızı ciddi oranda azaltır. (İnsan en çok boynundan ısı kaybeder)cadir-havalandirma
 18. Soğuk geliyor diye çadırınızın havalandırmalarını sakın kapatmayın. Yoksa çadırın içinde ciddi bir yoğuşma olur ve her şey ıslanır.
 19. Her türlü pili, cihazından ayırın ve iç ceplerinizde taşıyın. Aksi takdirde soğuk nedeniyle kullanamazsınız.
Bu yazı ilk olarak 8 Ocak 2015'te Dogayakacis.com'da Kış Kampının Püf Noktaları başlığıyla yayınlanmıştır. Kamp Keyfi'nde yazarının izniyle tekrar yayınlanmıştır.

Bugün 1, toplam 12.151 defa okundu.
avatar

İbrahim Mete DİNÇ

1959 Yılında doğdum.. Emekli Deniz Subayıyım.. Evliyim ve bir kız çocuk babasıyım.
Şahika Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü kurucusu ve Başkanıyım.
Ağırlıklı olarak doğa yürüyüşü, özellikle de tek başına doğa yürüyüşü yapmayı seviyorum..

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın