Genel Bilgiler

Batan güneşin renginden, ertesi günün hava tahmini nasıl yapılır?

İşte size bir başka mini bilgi. Güneşin veya ayın renginden ve durumundan ertesi günün hava tahminini yapabilirsiniz.

Nasıl mı?

  1. Gün batımında güneşin sarı olması kötü bir hava, kızıl-turuncu arası bir tonda olması ise iyi hava habercisidir.
  2. Batan güneşin kızıl olması, atmosferin çok az rutubet ihtiva edeceğini, dolayısıyla gelecek 24 saat içinde yağış ihtimalinin çok az olduğunu ortaya koyar.
  3. Açık bir ufka doğru inmekte olan öğleden sonra güneşinde zaman zaman göz kırpar gibi yeşil ışınlar çıkarsa, havanın bir gün sonra iyi olacağı tahmininde bulunulabilir.
  4. Güneşin veya ayın etrafında oluşan ve hale denilen ışık çemberi hava tahminlerinde güvenilir bir göstergedir. Hale genişlediği takdirde atmosferdeki su miktarı azalıyor dolayısıyla hava açık olacak demektir. Daralan bir hale bulutlardaki su miktarının arttığını ve yağış ihtimalinin çoğaldığını gösterir.
  5. Güneşin soluk ve dumanlı doğması, ay’ın parlak olması, bulutların beyaz olması, güneş ve ay’ın etrafında bir kavis bulunması fırtınaya işarettir.

Gözünüz yukarıda, kampınız keyifli olsun..

 

 

Bugün 1, toplam 3.187 defa okundu.
avatar

Kamp Keyfi

Kamp Keyfi’nde öncelikli amacımız kampçılık ve doğada yaşam konularında bilgi, beceri edinme ve önerilerimizle okurlarımıza aradıkları ve ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir noktada vermektir.

Okurlarımızın da Kamp ve gezilerinde bizim kadar keyif almaları için bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak, önerilerde bulunmak ve sorularınızı yanıtlayan açıklayıcı yazılar hazırlamaksa bir diğer amacımız.

Yorum Yapılmamış

Yorum yazmak için tıklayın