Genel Bilgiler Hayat İdame

İçilebilir Su ve Filtreleme

Bulduğunuz su temiz mi? İçilebilir mi? Eğer değilse, nasıl içilebilir hale getiririz? Hangi suları tercih etmeli, hangilerinden kaçınmalıyız? Arıtma yöntemleri ve daha fazlasını bu yazıda bulabilirsiniz.

Suyu buldunuz, şimdi geriye tek soru kalıyor: temiz mi? İçilebilir mi? Eğer değilse, nasıl içilebilir hale getiririz?

Günümüzde içilebilir su konusu geçmişte olduğundan daha karmaşık bir mesele halini aldı. Çok değil bundan 15-20 sene önce musluktan akan suyu gönül rahatlığıyla içebilirdik. Oysa sularda artan bakteri miktarı ve temizleme adına katılan klor ve diğer tüm su temizleyici kimyasallar bunu imkansız kıldı. Artık su arıtma cihazları bile, eskiye nazaran teknolojileri ne kadar gelişmiş olsa da, bu suyu arıtmada yetersiz kalabiliyor.

Üstüne üstlük her yıl endüstriyel ve kimyasal kirlenme de her geçen yıl sularımızı ve topraklarımızı bir önceki yıla oranla daha kirli hale getirmeye devam ediyor. Önlem almak için atılan sembolik adımlarınsa çözüm olmadığı ortada.

Suyun temizliğini etkileyen etmenler

Kirleticiler:

 • Bakteriler ve benzer et faktörler
 • Kum, balçık, alüvyon ve durgun suda biriken materyaller
 • Günümüz kirleticileri (kimyasallar, ağır metaller vs)

Arıtma Yöntemleri:

 • Kaynatma
 • Filtreleme

temiz-su

Suyun saflığını değerlendirme

Gelin biraz da saf suyla ilgili bazı genel kurallardan bahsedelim. Burada bahsettiklerimiz elbette en genel kurallardır. Her durumun kendine has özellikleri / koşulları olduğunu da aklımızda bulundurarak inceleyelim.

 • Akan, hareket halindeki su (nehir, çay suları) genellikle durgun sudan (göl, su birikintileri) daha iyidir.
 • Kaynaktan çıkan su genellikle toprak üzerinde akan sudan daha saftır.
 • Suda her zaman temizlik ve berraklık arayın.
 • İçinde yosun olan sulardan içmeyin!
 • Rengi değişik ve solgun görünen sulardan uzak durun!
 • Bataklık sularını kesinlikle tüketmeyin!

kirli-su

Kirleticiler

Modern dünya ve yaşadığımız çağ ne yazık ki saf suya erişimle ilgili her şeyi, insan yapımı kimyasallar ve kirleticilerle, daha karmaşık hale getirdi. Öyle ki, ortada endişe yaratacak insan yapımı kimyasallar olmasa dahi madencilik gibi faaliyetler yoluyla ortaya çıkan ağır metaller, cıva, arsenik ve siyanür gibi zehirli maddelerden endişelenmeye devam ediyoruz.

Bu kirleticilere karşı uymamız gereken kurallar var. Fakat tekrar belirtelim, her durum kendi koşulları içinde değerlendirilmelidir.

 • Yollara yakın sulardan sakının. Araba motorları son derece zehirli toksik maddeler kusar ve bunların hepsi havaya karışmaz. Suları da zehirler.
 • Maden, endüstri alanı, fabrika, şehir, kasaba veya insan yerleşimi olan yerlerden geçerek akan sulardan içmeyin.
 • Tarım alanlarından geçen sulardan içmeyin. Bu sular yapay gübre artığı, hayvan dışkısı ve zirai ilaçlar içerebilir.

Arıtma Yöntemleri

1. Kaynatma

Mikrop ve bakterilere karşı en kesin yöntem suyu kaynatmaktır. Çeşitli kaynaklar zararlı bakteri ve mikropların ölmesi için suyu ne kadar kaynatmak gerektiği konusunda çatışıyorlar. Yine de, 15-20 dakika kaynatmak en güvenli yöntem olacaktır.

Doğada, kampta ve acil durumlarda ateş üzerine koyacağınız temiz ve yanmaz bir kapta suyu kaynatmanız yeterli olacaktır.

suyu-filtreleme

2. Filtreleme

Satın alınabilir su filtreleri: Modern hayat idame araç gereçleri göz önüne alındığında piyasada satın alabileceğiniz pek çok cihaz bulunuyor. Bunlar mikrop ve bakterilere karşı etkili ürünler.

İlkel hayat idame durumlarında: Doğada modern araç gereç olmadan suyu arıtmanız gerektiğinde de birkaç yöntem elbette mevcut.

Kendi su filtrenizi yapın

Kömür, kum, yeşil bitkiler ve diğer materyaller kullanarak doğal bir filtreleme sistemi oluşturabilirsiniz. Yeşil bitkiler ve çimenden oluşan katman durgun sudaki partikülleri yakalayıp süzecektir. Kömür katmanı ise genel inanışın aksine, bakteriler hariç, kimyasal artıkları tutar. Suyunuzu iyice temizlemek istiyorsaız bu filtreden birkaç kez geçirmeniz gerekebilir.

Güneşi kullanarak temiz su elde etme

gunesle-su-filtrelemeBu yöntemi bir başka yazımızda daha detaylı inceleyebiliriz ancak sistem çok basit.

Malzemeler:

 • Geniş ve derin bir kap,
 • Şeffaf folyo veya temiz bir poşet
 • 1 adet kavanoz
 • 1 adet çakıl taşı
 • Güneş

Yapılışı:

 1. Geniş kabınızın içine arıtacağınız suyu doldurun.
 2. Tam ortasına boş kavanozunuzu yerleştirin.
 3. Kabın üzerini naylon poşey veya şeffaf folyo ile çok sıkı olmayacak şekilde kaplayın. (Naylon katmanın kabınızı sıkıca tutması için bir iple bağlayabilirsiniz.)
 4. Bu üst katmanın tam ortasına çakıl taşınızı yerleştirin.

Nasıl çalışıyor?

Güneşin ısıtmasıyla buharlaşan su naylon tabakada yoğuşuyor ve taşın yarattığı çukura doğru kayıp o noktada tam altındaki kavanoza damlıyor. Hepsi bu. Kavanozun içinde içme suyunuz birikecek.

Bu yöntemi anlatan İngilizce bir makaleye şu adresten ulaşabilirsiniz:
http://www.education.com/activity/article/Cleaning_Water_middle/

 

Bugün 1, toplam 9.254 defa okundu.
avatar

Kamp Keyfi

Kamp Keyfi’nde öncelikli amacımız kampçılık ve doğada yaşam konularında bilgi, beceri edinme ve önerilerimizle okurlarımıza aradıkları ve ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir noktada vermektir.

Okurlarımızın da Kamp ve gezilerinde bizim kadar keyif almaları için bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak, önerilerde bulunmak ve sorularınızı yanıtlayan açıklayıcı yazılar hazırlamaksa bir diğer amacımız.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın