Genel Bilgiler

Kampta & Doğada Suça Karşı Güvenlik

Kamp ve gezilerde, özellikle de yalnız seyahat edenlerin sıklıkla karşılaştığı duygulardan biri de endişe ve tedirginlik hali olabilir. Bir diğer endişe kaynağı, doğadan ziyade insandan kaynaklanan, sizin dışınızda gelişen ve önlemenizin çok zor olduğu gerçek bir tehlike daha var: SUÇ.

Suç temelli saldırılar; kalabalık guruplara değil, genellikle yalnız yürüyüşçülere, ya da 2-3 kişilik çok küçük guruplara yöneliyor. Özellikle de kadınlar bu tip saldırılara daha açıklar. Bu nedenle tek başına doğa yürüyüşüne çıkmış birinin ya da küçük gurupların bu tehlikeyi göz önüne alarak bazı tedbirler alması gerekiyor. Gerçi ülkemiz bu konuda çok şanslı sayılabilir. Hele kırsal kesimlerimizin çok çok güvenli olduğu söylenebilir. Ancak yine de tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

İşte suça, yani insana karşı alınması gereken tedbirler:

 1. Yürüyüş süresince kimseye planlarınızdan bahsetmeyin. Bu konuda ki soruları “Henüz ne yapacağıma karar vermedim” türü yuvarlak cevaplarla geçiştirin.
 2. Özellikle yürüyüş esnasında karşılaştığınız insanlara yalnız olduğunuzdan asla bahsetmeyin. Bu konuda ki soruları “arkadaşlarınızın hemen arkanızdan gelmekte olduğunu” söyleyerek karşılayın ve yolunuza devam edin.
 3. Cep telefonu aracıyla gerçek zamanlı yer bilgilerinizi sosyal paylaşım sitelerinden paylaşmayın.
 4. Yol kenarlarına, yerleşim yerlerine yakın kamp kurmayın.
 5. Özellikle köy dışında gençlerin gece alkol aldığı, mesire yeri gibi yerlere asla kamp kurmayın.
 6. Kamplarınızı gece kimsenin gelemeyeceğine emin olduğunuz, yerleşim yerlerine, yollara uzak ıssız yerlere kurun. Bir köyde kamp kurma mecburiyetinde kalırsanız da köy muhtarından size çadır kurabileceğiniz bir yer göstermesini isteyin.
 7. Alkollü kişi ya da kişilerle karşılaşırsanız derhal oradan uzaklaşın, tartışmaya girmeyin, diklenmeyin.
 8. Biri ile karşılaştığınızda bir huzursuzluk, bir rahatsızlık hissederseniz içgüdülerinize güvenin ve derhal oradan uzaklaşın.
 9. Altın kolye, bileklik, bilezik vb. maddi anlamda değerli eşyalarınız gözle görülebilecek yerlerde olmasın. Hatta hiç taşımayın.
 10. Yürüyüş yolları çok kısa da olsa zaman zaman orman yollarından ve asfalt yollardan da geçiyor. Burada karşılaştığınız araçlara otostop yapmayın. Götürmeyi teklif edenleri de, “doğa yürüyüşü amacıyla yola çıktığınızı” söyleyerek nazikçe reddedin.
 11. Yanınızda ateşli silah taşımayın. Silahın sağlayacağı güven duygusu gereksiz riskler almanıza neden olabilir. Savunma amaçlı mutlaka bir şey olması lazım diyorsanız biber gazı taşıyın.
 12. Acil durum telefon numaraları, cep telefonunuza kayıtlı olsun.

Kampta ve doğada; ister yalnız ister gurupla beraber olalım, her türlü GÜVENLİK bizim için birinci sırada olmalı.

Keyifli ve güvenli kamplar..

Bugün 1, toplam 7.472 defa okundu.
avatar

İbrahim Mete DİNÇ

1959 Yılında doğdum.. Emekli Deniz Subayıyım.. Evliyim ve bir kız çocuk babasıyım.
Şahika Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü kurucusu ve Başkanıyım.
Ağırlıklı olarak doğa yürüyüşü, özellikle de tek başına doğa yürüyüşü yapmayı seviyorum..

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

 • Oldukça isabetli konularda faydalı bilgiler. Emeğinize sağlık. 11.madde konusunda farklı düşünüyorum; kendini yetiştirebilmiş,bilinçli ve tecrübeli bir kullanıcının elindeki silah hayat kurtarır, elbette kendini aşırı güven duygusunda hissedip gereksiz riskler alabilecek yapıdakiler hariç. Outdoor ortamında böyle bir durumda kullanılacak biber gazı ise durdurmaz, sadece geciktirir ve aksine kızdırır. Ayrıca yanımızdaki olmazsa olmaz bıçaklarımız da yeri geldiğinde, önceden tecrübe edinmek kaydıyla, oldukça etkili savunma aleti olarak kullanılabilir. Saygılarımla.

 • Tüm doğaseverlere merhaba!

  Araç(Kastamonu)’ın ıssız ve ormanlarla bezenmiş yaylalarından birinde kamp yapmıştım. Çadırımı olabildiğince gözlerden ırak bir yere kurdum. İyi ki de öyle yapmışım! Ertesi gün tanıştığım bir köylü, “Bazı geceler buralara kamyonlarla kereste kaçakçıları gelip kaçak kesim yapıyorlar. Orman muhafaza memurlarına yakalandıkları takdirde kamyonları da dahil her şeylerine el konuluyor. Dikkatli ol” demişti. Maalesef böyle tehlikeler de var. Yakalandıklarında her şeylerini yitirme endişesi yaşayan insanların, bir görgü tanığıyla karşılaştıklarında neler olabileceğini bilemiyorum.

  Güzel ve çok yararlı bilgilerin paylaşıldığı bu siteyle bugün tanıştım. İlgilileri kutluyorum!