Genel Bilgiler

Doğru Giyim

Giysiler, vücudun dışında yalıtkan, ince ve ılık bir hava tabakası yaratarak konforlu olmamızı sağlarlar. Yağmur, rüzgâr ve soğuk gibi etkenler bu koruyucu hava tabakasına karşı işlemektedir.

Giysilerin doğadaki öncelikli işlemi güvenliktir. Doğada geçireceğimiz süre kısa/uzun, ne kadar sürerse sürsün güç koşullarla mücadele etmek zorunluluğu ortaya çıkabilir. Zaten doğaya çıkışımızdaki esas amaçlardan biri de onunla mücadele etmek değil mi?

Orta serinlikteki ısılarda bile uzun süre neme maruz kalmak, vücudun ılık hava tabakasının kaybolmasına yol açabilir. Kalitesiz giyim eşyaları hipotermi geçirmeye sebep olabilir. Hipotermi, vücut ısısının kontrolsüz biçimde düşmesi sebebiyle gerçekleşir ve çok tehlikelidir. Giyim donanımı, soğuk ve ıslak ortamda uzun süre kalınsa da yaşama devam edilmesini sağlayacak şekilde dikkatle seçilmelidir.

Hipotermi, 37 °C olan normal vücut sıcaklığının, 35 °C’nin altına düşmesi halinde meydana gelen rahatsızlık. Genellikle yağmur, rüzgâr, kar veya soğuk suya maruz kalma gibi faktörler tarafından tetiklenir.

Seçeceğimiz giysiler, mevsimine ve gidilen yere göre, sıcak günlerde de aşırı ısınmaktan koruyabilmelidir. Aşırı terlemenin önlenmesindeki temel özellikler; “havalandırma” ve “giysilerin nefes alması“dır. Aşırı terleme, giysileri içten ısıtacak ve vücudun şiddetle su kaybetmesine yol açacaktır.

Malzeme satan mağazalarda alışveriş yaparken çok çeşitli ve değişik türden giysiler, ileri teknoloji ürünü kumaş türleri ve her biri daha üstün performans vadeden markalar vardır. Her durum için ideal olan bir kumaş veya giysi olmadığını unutmamalı. Değişik bir vücut yapısı veya farklı metabolizması olan kişilerin seçtiği giysiler, bir diğerinin seçtiği giysilerden farklılık gösterebilir. Mevsime göre çok değişik türden giysiler kullanılabilir.

 

Bugün 1, toplam 1.632 defa okundu.
Konular
avatar

Kamp Keyfi

Kamp Keyfi’nde öncelikli amacımız kampçılık ve doğada yaşam konularında bilgi, beceri edinme ve önerilerimizle okurlarımıza aradıkları ve ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir noktada vermektir.

Okurlarımızın da Kamp ve gezilerinde bizim kadar keyif almaları için bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak, önerilerde bulunmak ve sorularınızı yanıtlayan açıklayıcı yazılar hazırlamaksa bir diğer amacımız.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın