Kamp Yemekleri

Yemek İçin Kamp Ateşi Nasıl Hazırlanır?

Kamp mutfağınızı doğru hazırlamak, kaliteli ve lezzetli bir yemek yapmanın yanında, çevrenizi korumak, olası yangınları engellemek ve moralinizi artırmak gibi pek çok yan fayda daha sağlar.

Burada amacımız kullanılan tüm odunun aynı anda kora dönmesi. Böylece alevsiz ve eşit bir ocak oluşturarak yiyeceklerimizin yanmasını ve kap kacağımızın alevden ötürü is olmasını önleyeceğiz. Bu yöntem aynı zamanda kömür veya korlarımızın olabildiğince uzun pişirme süresi sağlamasına yarar.

Alanı Hazırlayın

  • yemek-icin-kamp-atesi1Ateş alanınızı (ateş çukurunuzu) çalılar ve yanıcı her şeyden en az 1-1.5 metre uzakta hazırlayın. Ateş alanınızın altında toprağa yakın kökler ve üzerine sarkan bir dal olmadığından da emin olun.
  • Büyükce taşlar veya yaş odunlardan U şeklinde bir çevre oluşturun. Eğer yaş odun kullanacaksanız ara sıra ıslatmanız gerekecektir. Eğer hava rüzgarlıysa ateş alanınızın arkasını rüzgarı alacak şekilde konumlandırmalısınız.
  • İmkan varsa, büyük ve bir tarafı düz bir kayayı baca görevi görebilmesi için ateş alanınızın başına resimdeki gibi yerleştirin. Bu “kaya baca” is ve dumanın yukarı ve uzağa taşınmasına yardım edecek.

yemek-icin-kamp-atesi2Çıraları yayın

  • Ateş alanınızın tabanını kav, buruşturulmuş kağıt ve kuru çalılarla doldurun.
  • Tutuşturucularınızı (kav) katmanlar halinde ve birbirlerini artı (+) şeklinde kesecek şekilde yayın. Bu kısımda çok ince kuru çalılar ve kuru dallar kullanın. Tüm alt taban bu şekilde tutuşturmaya yarayacak malzemeyle ve hava alacak şekilde kaplanmalı.

Ateşi yakın, kömürleri dizin

  • yemek-icin-kamp-atesi3Çıralar alev aldığında daha kalın dalları ve ateşlik odunları ekleyin. Tüm odunlar olabildiğince eşit uzunlukta olmalı. Yanan odunları ateş alanınızın (ateş yatağının) üzerinde eşit şekilde yayın.
  • Son alevler sönüp çoğunluğu beyaz renkte kömürler / korlar bıraktığında, bir çubuk yardımıyla bir kısmını arka tarafa doğru yığın. ön tarafta daha az miktarda kor kalsın. Böylece ateşinizi pişirme safhalarında kullanacağınız yüksek (harlı), orta ve kısık ateş kısımlarına ayırmış olacaksınız.

 Güvenli Pişirme

  • yemek-icin-kamp-atesi4Pişirme safhası için ızgara telinizi kayaların (veya yaş odunlarınızın) üzerine yerleştirin. Pişireceğiniz etleri, sebze veya şişleri ızgaranın üzerine veya pişirme kabına yerleştirin.
  • Eğer pirireceğiniz etleri doğrudan ızgara telinin üzerine koyarak pişirecekseniz damlayan yağlardan ötürü oluşacak alevleri söndürmek üzere elinizin altında bir sprey bulunması iyi olur. Bunu kapağını deldiğiniz bir pet şişeden de yapabilirsiniz. Suyu doğrudan alev alan kömürün / korun üzerine sıkarak alevi söndürün. Alevde değil sıcak kor üzerinde pişirdiğiniz yemekler hem sağlıklı hem de yavaş pişme sağladığından güvenli ve lezzetli olacaktır.

Pişirme işiniz bittikten sonra eğer kampınız da sona erdiyse, ateşinizin tamamen söndüğünden emin olun. Eğer ateşin soğumasını bekleyemeyecekseniz su dökerek tüm kor ve kömürleri soğutun. Kök yangınına sebep vermemek için bol su dökmeniz iyi olacaktır.

Bugün 7, toplam 2.800 defa okundu.
avatar

Kamp Keyfi

Kamp Keyfi’nde öncelikli amacımız kampçılık ve doğada yaşam konularında bilgi, beceri edinme ve önerilerimizle okurlarımıza aradıkları ve ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir noktada vermektir.

Okurlarımızın da Kamp ve gezilerinde bizim kadar keyif almaları için bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak, önerilerde bulunmak ve sorularınızı yanıtlayan açıklayıcı yazılar hazırlamaksa bir diğer amacımız.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

css.php